ČSSD Zlínský kraj

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

A. Seďa: Svatba z rozumu nebo hlava do oprátky

Antonín Seďa25.04.2018 Ať již dnes dopadne jednání o možné koaliční vládě mezi ANO 2011 a ČSSD jakkoliv, stále je otázkou, zda toto vládní angažmá sociální demokracie bude pro ni svatbou z rozumu či naopak vložením hlavy do politické oprátky. Souhlasím, že volební výsledek ČSSD byl tristní a že pro stabilizaci strany by byla vhodnější opozice. Na straně druhé pomyslná žlutá karta od voličů může bez dostatečné aktivity strany navenek znamenat politické zapomnění.

ČSSD má pozitivní i negativní zkušenosti z koaličního vládnutí, nicméně chápe, že bez vlády se politický program velmi těžko prosazuje. A také, že zemi se daří dobře a bylo by nezodpovědné, aby se ekonomická situace zkomplikovala a aby Česká republika neměla stabilní vládu s důvěrou. Zároveň jako demokratická strana nechce připustit, aby vláda byla vydíratelná extremisty, ať již zleva či zprava. Což ovšem úplně eliminovat nepůjde.

Nicméně stále těžkým balvanem je trestní stíhání současného premiéra v demisi a zejména předvolební slib sociálních demokratů, že ve vládě s trestně stíhanou osobou nezasednou. Mimochodem tento slib si doposud plní i jiné politické strany, které mají programově daleko blíže k ANO 2011, než levicová ČSSD. Proto ty z pohledu státotvornosti zodpovědné i když někdy méně logické návrhy. Tu na neúčast předsedů ve vládě, tu na posty ministerstva financí či vnitra, tu na písemnou záruku odstoupení člena vlády v případě jeho prvoinstančního odsouzení. To, že se to A.Babišovi či prezidentovi M.Zemanovi nelíbí, ukazuje na postupné zhoršování politické kultury v zemi a na jejich uzavřený mocenský pakt.

Osobně jsem byl a stále jsme proti účasti ČSSD ve vládě. Dokonce, i kdyby současný premiér v demisi změnil názor a odblokoval současnou politickou kličkovanou. Nicméně stále vidím a chci upozornit na přetrvávající problémy, které mohou ohrozit věrohodnost sociální demokracie v očích široké veřejnosti. I když vznikne nějaká vládní koalice s účastí ČSSD a vláda nakonec důvěru dostane, je otázkou, jaká reálná hlasovací mašinerie v poslanecké sněmovně bude. Proto sociální demokraté trvají i na dalších dvou podmínkách, jako je zamezení přehlasování, ať již ve vládě či v parlamentu a také omezení vlivu SPD.

Připomínám, že i když na krásno bude ANO 2011 souhlasit se všemi podmínkami (to bych byl ale opravdu překvapen), pak je třeba počítat se změnami názorů jako na obrtlíku. A to především ze strany A.Babiše, který to v minulosti dokázal mnohokrát a který tyto otočky dělá i dnes. Druhým problémem bude skutečnost, že v případě rozhodnutí soudu o vině a dodržení smlouvy o odchodu odsouzeného z vlády, končí celá vláda. A pak je otázkou, jak se zachová předseda poslanecké sněmovny, kolik času si vezmou další jednání o nové vládě či jiná politická řešení.

Z mého pohledu je zřejmé, že politická partie A.Babiše jde za jediným cílem a tím je vládnout. A to ať již s důvěrou či bez důvěry. Koncem února jsme si připomněli neblahé výročí, které mimochodem připomíná možnost dalších kroků ANO 2011. Po získání důvěry vládě se najde sto a jeden důvod, aby ministři za ČSSD z vlády odešli nebo byli vyměněni. Tím by nebylo v moci politiků vyslovit nedůvěru vládě, pokud by pro ni aktivně nehlasovaly všechny politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně. Pak bychom tu měli menšinovou vládu, která by dovládla bez větších problémů do řádných voleb v roce 2021.

 

 
ASR Search Engine
„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich