ČSSD Zlínský kraj

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

A. Seďa: K Velitelskému shromáždění Armády České republiky

Antonín Seďa27.11.2018 Tak jako každoročně proběhlo Velitelské shromáždění Armády České republiky. Nebyl jsem přítomen, takže nemám informace, a to ani ze sdělovacích prostředků, zda a jak byl hodnocen tento rok z pohledu velení AČR.

Přesto řada jiných informací zazněla a bylo by vhodné se k nim vyjádřit. Zejména proto, že pocit bezpečí stále bereme jako samozřejmost, nevážíme si toho, že jsme šestou nejbezpečnější zemí světa a jsme málo ochotní se k obraně země zapojit.

Tady vidím možnost rozšíření aktivit POKOS (Příprava obyvatelstva k obraně státu) na střední a vysoké školy, ale i na nejširší veřejnost a na spolupráci s neziskovým sektorem.

Vrchní velitel armády prezident Miloš Zeman podpořil vojenskou zahraniční misi v Afghánistánu, která má od roku 2014 mandát RB OSN. Dokonce apeloval na zvýšení počtu našich vojáků, a to i v jiných zahraničních misích. Což o to, první vláda A.Babiše to již učinila. Osobně nesouhlasím s tvrzením pana prezidenta, že jsme odsouzeni v Afghánistánu zůstat v zájmu naší civilizace. Sice souhlasím, že boj proti terorismu je důležitý, ale na straně druhé by měl být i efektivní. Tady považuji za daleko efektivnější jiné prostředky, například využití zpravodajských informací, působení v kybernetickém prostoru, zamezení toku financí k teroristům, vzájemnou spolupráci v rámci NATO a EU,ekonomickou či humanitární pomoc.

Také je třeba si uvědomit, že těch současných bezpečnostních hrozeb je kromě terorismu více. Například extrémismus, nelegální migrace, snaha mocností ovlivňovat demokratický vývoj v naší zemi, agresivní chování RF vůči svým sousedům či ohrožení českých ekonomických zájmů. A to nejen v oblasti energetické či potravinové bezpečnosti, vodních zdrojů, ale i v rámci exportu výrobků našich výrobců. Hrozbou se stává i stále se prohlubující obchodní válka, která má negativní dopad na celou společnost. Nelze zapomínat na organizovaný zločin, narkomafie, praní špinavých peněz či stále nedořešený problém s daňovými úniky.

Proto považuji za důležité a tady se shodnu s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou, modernizovat armádu a zvýšit počet profesionálních vojáků. To, co je však nejdůležitější, je zvýšit schopnosti armády k obranyschopnosti naší země a přestat budovat pouze expediční sbory. Vždyť obrana České republiky je záležitostí celé vlády a všech ministerstev.

Naše země má kvalitní Bezpečnostní strategii ČR, která popisuje bezpečnostní hrozby. Teď je na vládě, aby zajistila nejen odpovídající finanční prostředky, ale i koordinaci k přijetí konkrétních opatření proti těmto hrozbám. V rámci současných možností je třeba větší spolupráce zpravodajských služeb, je nutné vybudovat efektivní obranu proti kybernetickým útokům a bezpečnostním rizikům v informačním prostředí. Je potřeba kromě modernizace pozemní techniky zajistit protivzdušnou obranu země a podílet se na protiraketové obraně evropských členských zemí NATO. Velmi důležitá je i spolupráce na významných vojenských projektech nejen Aliance, ale i Evropské obranné agentury, a to zejména v posílení prvků robotizace a umělé inteligence. Zaostáváme také ve strategické letecké přepravě, kdy stále musíme spoléhat na naše zahraniční partnery.

 

 
ASR Search Engine
„Nikdy se nesměji nejlépe. Bojím se, že by to mohlo být naposledy.“ Jan Werich