ČSSD Zlínský kraj

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

S.Němeček pro Právo: Kromě poplatku 90 korun za pohotovost žádné jiné nebudou

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA09.01.2014 Budoucí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) řekl Právu:

* Pane budoucí ministře zdravotnictví, nyní lidé neplatí poplatek za den v nemocnici, ale ostatní poplatky ano. Jak to s poplatky bude dál?

Koalice se dohodla, že všechny poplatky kromě poplatku za pohotovost budou zrušeny, a to k 1. lednu roku 2015. Bude tedy zrušen poplatek za návštěvu praktického lékaře i specialisty a poplatek za recept. Poplatek za pohotovost by měl zůstat ve výši devadesát korun.

* A co hospitalizační poplatek za den v nemocnici? Ten sice nyní lidé neplatí, ale ve Sněmovně stále je návrh Rusnokovy vlády, aby poplatek lidé platili ve výši 60 Kč za den vyjma dětí do 18 let.

Hospitalizační poplatek Ústavní soud k l. lednu letošního roku zrušil. Proto ho lidé již neplatí. Při koaličních vyjednáváních se dohodlo, že ani tento poplatek už zaváděn nebude. To znamená, že návrh, který je ve Sněmovně, nebude přijat. Zůstane stav, který nastal rozhodnutím Ústavního soudu.

* Ale pro nemocnice to bude znamenat ztrátu několika miliard. Už teď si stěžují na nedostatek peněz a chtějí kompenzace.

Tomu rozumím. Skutečně hospitalizační poplatek pro nemocnice dělá zhruba 2,1 miliardy korun za rok. O tyto peníze přijdou. Mluvil jsem o tom s předsedou ČSSD a možným budoucím premiérem Bohuslavem Sobotkou. Opakovaně mi slíbil, že počítá s tím, že ze státního rozpočtu by tento výpadek byl nějakým způsobem pokryt. Možná to bude zvýšenou platbou za státní pojištěnce nebo jinak. Kromě toho by se ještě měla drobně upravit úhradová vyhláška, podle níž jsou zdravotnická zařízení placena. Tím by částka, o kterou nemocnice přijdou, měla být vykompenzována.

* Pokud usednete do křesla ministra zdravotnictví, jaké budou vaše první kroky? Necháte si tým, který na ministerstvu je, nebo uděláte rozsáhlé změny?

Budu rád spolupracovat se všemi, kteří jsou pracovití a věci rozumí. Nyní je tým na ministerstvu zdravotnictví velmi oslaben. Ministr v demisi Martin Holcát měl mandát velmi omezený, a proto změny na ministerstvu nepovažoval za vhodné dělat. Já nechystám žádné čistky na ministerstvu, tedy že bych ve velkém stylu propouštěl. Je to spíše o tom hledat schopné lidi a posilovat tým tak, aby byl pracovitý, schopný a dělný. Bez takového týmu se nedá nic dělat. A takový tým chci vytvořit.

* Sdělovací prostředky přinesly informaci, že se chystají změny ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny a že možná dojde i na změnu ve funkci ředitele této pojišťovny. Tu nyní vykonává bývalý ministerský úředník Zdeněk Kabátek. Chystáte i zde změny?

Vždy hodnotím lidi podle práce. Nechci přicházet do funkce s tím, že budu někoho měnit. S panem ředitelem Kabátkem budu mluvit a určitě se domluvíme na nějakých cílech a věcech, které bych byl rád, aby tato pojišťovna plnila. Pokud bude všechno v pořádku, není důvod dělat nějakou personální změnu. Opakuji: záleží na práci a výsledcích.

* Ale ke změně správní rady VZP na základě výsledků voleb dojde?

Ano, celý postup má svůj legislativní rámec. Do správní rady budou delegováni i zástupci ministerstva zdravotnictví. O některých lidech již uvažuji, ale jména nyní říkat nebudu. Předpokládám, že po případném nástupu do funkce ministra zdravotnictví budou jmenováni do správní rady VZP za ministerstvo lidé, kteří budou schopni opravdu relevantně kontrolovat činnost VZP.

 

Zdroj: Právo (9.1.2014)

 

MUDr. Svatopluk Němeček, MBA

  • stínový ministr zdravotnictví

 

 
ASR Search Engine
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat