ČSSD Zlínský kraj

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Uctění památky obětí holocaustu ve Vsetíně

pietní akt28.01.2014 Dne 27. ledna 1945 byl osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Na památku obětí nacistické vyhlazovací mašinerie byl tento den vyhlášen Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

Ve Vsetíně si tento významný den připomněli u památníku židovské synagogy na Štěpánské ulici představitelé města společně s občany a žáky základních škol Sychrov, Integra a Luh, a také studenty Masarykova gymnázia, kteří zazpívali dvě židovské písně.

„Tyto události je třeba neustále si připomínat. Nejen jako vzpomínku na ty, kteří zahynuli ve jménu hrůzné ideologie, ale také jako výzvu pro nás a naši mladou generaci. Nesmíme připustit, aby se něco podobného, jako genocida ještě někdy mohlo opakovat a musíme mít na paměti, že jakékoli násilí a nepravost budí jen další a ještě větší násilí," připomněla všem přítomným starostka města Iveta Táborská.

V místě setkání, na Štěpánské ulici stávala před 75 lety židovská synagoga, kterou 20. března 1939 nacisti vypálili. V té době žilo na Vsetíně okolo sta osob židovského vyznání. Většina byla deportována do koncentračních táborů, odkud se jich 62 nevrátilo.

Místo tragédie připomíná památník, ke kterému účastníci kladli kytice a zapálené svíce. Žáci ze základní školy Sychrov Barbora Hnátková, Hana Olerová a Martin Janáč si k připomenutí památky neštěstí připravili příspěvek z knihy Ilse Eichnerové - Očima dítěte, která ve své knize popisuje, jak nejprve přišla o tatínka, později byla odloučena i od maminky a nakonec sama skončila v koncentračním táboře. „Jsem velmi ráda, že i naši mladí, naše další generace dnes přišla vzpomenout na všechny ty neznámé," dodala starostka Táborská.

8. března proběhne v den 70. výročí největší hromadné vraždy v historii České republiky na náměstích a obcích druhý ročník happeningu PAMATUJ!

V průběhu března bude instalována na Svárově pouliční výstava s názvem „Židé, Vsetín a holocaust", prostřednictvím které si připomeneme 75. výročí vypálení vsetínské synagogy.

 

Reportáž TV Beskyd

 

Zdroj: Město Vsetín

 

 
ASR Search Engine